REHBERLİK SERVİSİ

*Ailenin göstereceği karalılık, sabır, okul öncesi eğitime ve başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır.

*Anaokulunun sadece çocukların bulunduğu bir yer olduğu söylenerek, anne-babaların bulunmadığı, işe gittiği açıklanmalıdır.

*Aile çocukla okula gidiş-geliş saatleri hakkında konuşmalı, sadece belli bir zaman dilimi için anaokulunda kalacağı söylenmeli, onu alabileceği süreyi onun anlayabileceği terimlerle anlatıp, o süreyi geçirmeden almaya dikkat etmelidir.

*Anaokulunun her gün gidilmesi gereken oyun, arkadaş ve eğitim yeri olduğu anlatılmalı ancak abartılmış ve yanlış bilgi verilmemelidir. Aksi durumda çocuk kendisine anlatılanlarla bulduklarını karşılaştıracak, aradığını bulamadığında ise okula güveni kalmayacaktır.

*Özellikle ilk günlerde çocuk kapıdan teslim edilip, kapıdan teslim alınmalı, vedalaşma mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Vedalaşmada çocuk ağlamaya başlasa bile ayrılma konusunda kararlı davranılmalıdır. (Onu öpüp ”ben şimdi gidiyorum” deyin ve geri geleceğinizi söyleyin. Bunun ne zaman olacağını onun anlayacağı terimlerle ifade edin. Sonra el sallayıp yolunuza devam edin. İyi olduğunu kontrol etmek için durup arkaya bakmayın.)

*Çocuk anaokuluna birlikte geldiği ebeveyni yanında ağlıyor,onun gitmesine izin vermiyorsa ,bağımlı olmadığı bir kişi tarafından okula getirilmeli ve düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır.

*Yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.(Okula düzenli devam etmesi ve karşı çıkmaması durumunda daha sonra verilmek üzere bir takım küçük ödüller de sunulabilir.

*İlk günlerde fazla soru sormak,kurumu fazla övmek,ne yediği ile ilgilenmek çocuğun uyumunu bozabilir.Sadece”Günün nasıl geçti?”diyerek ,kendisinin anlatması beklenmelidir.

*Çocuğun anaokulunu reddetmesi durumunda , büyük anne-büyük baba gibi aileden birini çocuktan yana tutum göstermesi ,ona güç verir ve tepkisini büyütür.Okula  gidiş tüm aile bireyleri tarafından desteklenmelidir.

*Aile kurum ve  personel hakkındaki duygu ve düşüncelerini çocuğun yanında konuşmamalı, idare ile iletişime geçmelidir.

*Aile çocuğa okulda mutlu olacağını, güvende olacağını, orada onunla ilgilenecek bir öğretmeni olacağını,isteklerini öğretmeni ile paylaşabileceğini söyleyerek çocuğun öğretmenine karşı güven duymasını sağlamalıdır.

*Uyum sorunları hafta başından hafta sonuna doğru aşağı ivme gösterecektir.Ancak hafta sonundan sonra  bu ivme tepe yapabilir.bu normal bir süreçtir.SABIR-SAKİNLİK-KARARLILIK bu süreci kısaltıcı faktörlerdir.

ÖZEL GAYEM ANAOKULU AİLESİNE HOŞGELDİNİZ…